Sabah Sağlık| Diyetler-Ağız ve Diş Sağlığı-Hastalıklar

Bel Fıtığı Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan omurgası 33-34 adet omurdan oluşur. Bu omurlar, aralarındaki disk denilen yapılar sayesinde üstüne binen yükü alttaki omura sağlıklı bir şekilde iletirler. Omurların arasındaki diskler bazı olumsuz etkenler nedeniyle bulunduğu bölgenin dışına taşar ve sıkışır. Bu duruma bel fıtığı adı verilir. Bel fıtığı, aniden yapılan hareketler veya uzun süreli dinlenmeden yapılan işler nedeniyle oluşur. Bel fıtığı oluştuktan sonra bazı hastalarda sürekli, bazılarında ise dönem dönem ağrılar görülür. Bel fıtığı yalnızca ağır işlerle uğraşanlarda görülür diye genel bir algı vardır. Bel fıtığının oluşması için ağır bir işle uğraşmaya gerek yoktur. Bel kaslarının ve omurlarının yapılacak harekete hazır olmaması fıtık oluşumu için yeterli bir sebep olabilmektedir. Bir haltercinin yerdeki pinpon topunu almak için aniden eğilmesi sonucu bel fıtığı olması bu duruma en iyi örnektir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Koyulur?

İlk olarak hastanın şikayetleri öğrenilir. Bunlar için şikayetlerin sıklığı ve şiddetiyle ilgili sorular sorulur. Hastanın verdiği cevaplar bel fıtığını düşündürüyorsa hastanın MR’ı çekilir. MR sonucu da bel fıtığını doğruluyorsa hastaya kesin teşhis koyulur ve tedaviye başlanır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  ->  Bel bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı

  ->  Bacak ve kalça bölgesinde görülen ağrılar

  ->  Bacaklarda uyuşma hissi

  ->  İdrarla ilgili problemler görülmesi

  ->  Kalçada sertlik hissedilmesi

Bel Fıtığından Korunma Yolları Nelerdir?

  ->  Bel fıtığından korunmak için bel kaslarını kuvvetlendirmek önemlidir. Bel kaslarını kuvvetlendirmek içinde yüzme, ters mekik çekme gibi egzersizler yapılmalıdır.

  ->  Ağır bir yük kaldırılacaksa dizlerden ve kollardan kuvvet alınmalıdır. Tüm yük bele bindirilirse bel fıtığı oluşması kaçınılmazdır.

  ->  Uzun süre hareketli şekilde çalışmak yanlıştır. İki üç saatlik bir çalışmanın ardından en az 15-20 dakika belin ve bacakların dinlendirilmesi gerekir.

  ->  Bel ve boynun duruşu fıtıktan korunma adına oldukça önemlidir. İnsanların bel ve boyun bölgesini dik tutarak yürümeye alışması gerekir.

  ->  Uzun süre masa başında çalışılacaksa arada bir kısa molalar verilmelidir. Sırtın geriye yaslanması ve bel kaslarının dinlendirilmesi gerekir. Ayrıca arada bir ayağa kalkılmalıdır.

Bel Fıtığı Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır

  ->  Bel egzersizleri fıtığın her evresinde önemlidir.

  ->  Başlangıç aşamasını geçmiş fıtık vakalarında korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerine başvurulur.

  ->  Oksijen ve ozon tedavisi bel kasları üzerinde olumlu etkiler gösterir.

  ->  Hastanın yürümesi olumsuz etkilenmişse hatta ayaklarda uyuşma durumu gözleniyorsa bel fıtığı ameliyatı kaçınılmaz olabilir.

Bu yazıya puan vermek ister misiniz?

1 Kötü!2 Olmamış3 Eh işte4 İyi yazı5 Harika!
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.